Malarstwo
Jan Steen
Jan Havickszoon Steen (ur. w 1626 w Lejdzie, zm. w 1679 tamże) – holenderski malarz okresu baroku..
Był synem bogatego handlarza piwem. Malarstwa uczył się prawdopodobnie u Nicolausa Knupfera w Utrechcie oraz u Adriaena van Ostadego w Haarlemie i swojego teścia - pejzażysty Jana van Goyena w Hadze. Imał się różnych zajęć, stale miał kłopoty finansowe, które rozwiązywał spłacając długi obrazami. W latach 1654-1657 prowadził dzierżawiony w Delft browar, następnie mieszkał w Warmond (do 1660) i w Haarlemie (1661-1670), a po 1670 w Lejdzie, gdzie prowadził oberżę i przewodniczył gildii św. Łukasza. Był dwukrotnie żonaty, z pierwszą żoną Margriet van Goyen miał ośmioro dzieci.
Jan Steen malował głównie sceny rodzajowe, alegorie i portrety, poruszał także tematy historyczne, religijne i mitologiczne. Największą popularność zdobył jako twórca pełnych humoru i satyry, przedstawień ilustrujących życie codzienne w XVII w. Jego obrazy cechuje swoisty nieporządek. Powiedzenie domostwo Jana Steena jest w Holandii synonimem bałaganu[2]. Pomimo lekkiej tematyki dzieła Steena cechuje nienaganny warsztat i kompozycja. Doskonale opanował technikę posługiwania się światłem i kolorem, przywiązywał drobiazgową uwagę do szczegółów, przede wszystkim w tekstyliach. Steen był płodnym artystą, namalował blisko 800 obrazów, z których około 350 przetrwało.
Materiały zostały zaczerpnięte z wikipedii
|
|
Choroba miłości (Die Libeskranke)Data ukończenia: ok 1660Styl: BarokTechnika wykonania: olejWymiary: 61 x 52 cmSpośród scen rodzajowych, które przyniosły sławę Steenowi, jest przeszło dwadzieścia obrazów ukazujących wizytę uczonego lekarza w mieszczańskim domu. Tak teatralne jak spektakl Commedia dell'arte, uwieczniają one sceny pełne nieporozumień, sekretów, uprzedzeń i niedyskrecji. Chorobą, która zwykle trawi bahaterki tych dzieł, jest miłość lub niespodziewana ciąża. |
|
|